ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΖΩΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝ. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΚΑΣΤΡΟΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΣΤΡΑ

9-11 Νοεμβρίου 2012: "Πεθαίνουν τα κάστρα;"

Σεμινάριο στο Κ.Π.Ε. Μολάων

Η εκπομπή "Μένουμε Ελλάδα" για το κάστρο της Μονεμβασίας: βλ.

Η Ελεάννα Σκιαδά γράφει για την επίσκεψη στο Μυστρά (18-1-2012)

Στις 18/1/2012 η Β’ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε τη μαγευτική καστροπολιτεία του Μυστρά, στα πλαίσια του προγράμματος: «Ζώντας σε μια βυζαντινή καστροπολιτεία» με συνοδούς τους υπεύθυνους του προγράμματος, κ. Ιωάννη Κονδυλόπουλο και κ. Θεόδωρο Καρρά. Ξεναγός ήταν ο ιστορικός κ. Δημήτρης Βαχαβιώλος, ο οποίος μας έδωσε αρκετές πληροφορίες για τη ζωή στο κάστρο του Μυστρά κατά τα βυζαντινά χρόνια.

Η ξενάγησή μας ξεκίνησε από την Πάνω  Πύλη του κάστρου, είχε διάρκεια περίπου δύο ώρες και τερματίστηκε στην Κάτω Πύλη. Ο κ. Βαχαβιώλος απάντησε σε όλες μας τις απορίες, δημιουργώντας μας την εντύπωση.

Επισκεφτήκαμε την Αγία Σοφία, τη μονή Βροντοχίου, την Ευαγγελίστρια, την πύλη της Μονεμβασιάς, τα Παλάτια, τον  Άγιο Δημήτριο (Μητρόπολη), όπως επίσης και το μουσείο στο οποίο βρίσκονται αντικείμενα που ανακαλύφτηκαν στον αρχαιολογικό χώρο του Μυστρά. Μιλήσαμε για την καθημερινή ζωή των κατοίκων τη Καστροπολιτείας, τις εμπορικές τους συναλλαγές, τις λατρευτικές τους συνήθειες, την ύδρευση και την αποχέτευση. Μετά την επίσκεψη μάς διανεμήθηκε ερωτηματολόγιο αξιολόγησης και στην επόμενη συνάντηση της ομάδας παίξαμε στο διαδραστικό πίνακα παιχνίδι γνώσεων για την ιστορία και τη ζωή στο Μυστρά.

Με την επίσκεψή μας αυτή μάθαμε πολλά, αλλά ταυτόχρονα περάσαμε και πολύ όμορφα. Ήταν μία εντυπωσιακή εκδρομή που μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και ελπίζουμε στο μέλλον να επαναληφθεί κάποια παρόμοια επίσκεψη στα κάστρα της Μονεμβασιάς και του Γερακίου.

Σκιαδά Ελεάννα,  Β΄ τάξη Πειραματικού Γυμνασίου Σπάρτης

Ανοίξτε την παρουσίαση της επίσκεψης που ετοίμασαν οι μαθήτριες Ντελαλή Δήμητρα και Λιόλιου Κατερίνα

και επισκεφθείτε μαζί μας το Μυστρά.

Από το φύλλο εργασίας για την επίσκεψη στο Κάστρο του Μυστρά::

Γράψε ένα ποίημα, ένα σύντομο σχόλιο ή ζωγράφισε κάτι που σου έκανε εντύπωση:

Η Μαρία Γιαννιά έγραψε:

Ανέβηκα στο Μυτζηθρά

στα ιερά παλάτια,

να ξεχαστώ διαβαίνοντας

μέσα στα μονοπάτια.

Έμαθα για την ύδρευση,

την πίστη, την αγάπη,

κι όσα έφτιαξαν οι μάστορες

και οι αγιογράφοι.

Και θαύμασα τις γέφυρες,

την τράπεζα, το δρόμο

και ύστερα προσκύνησα

εικόνες κι ένα θρόνο.

Η Ελεάννα Σκιαδά έγραψε για την ξενάγηση του συναδέλφου κ. Βαχαβιώλου

(τον ευχαριστούμε και από τη θέση αυτή) :

Οι πληροφορίες του κυρίου Βαχαβιώλου

δε μας κουράσανε καθόλου:

οι αυτοκράτορες, οι έμποροι κι οι χωρικοί

γίναν με μας ένα στη στιγμή.

τα κάστρα και τις εκκλησιές επισκεφτήκαμε

και τη ζωή εκεί συλλογιστήκαμε.

Τέλος, η Έλενα Βαμβακάρη, με αφορμή την επίσκεψη, στοχάζεται:

Ατμόσφαιρα Βυζαντίου και θέα της πεδιάδας του Ευρώτα...  Μυρωδιά θυμιάματος, ήχοι από τις οπλές των αλόγων

και ο Δεσπότης στο προαύλιο του Παλατιού

Ακολουθούν τα σκίτσα:

1. Της Ιωάννας Γεωργανέ:

2. Της Σταυρούλας - Παναγιώτας Δαρβύρη

3. Της Πετρούλας Βαβουγιού

4. Της Θεοδώρας Δημογέροντα

5. Της Μαρίας Βενολιά

Για να διαβάσετε εργασίες των μαθητών/τριών για πτυχές της ζωής και του πολιτισμού στο Βυζάντιο πατήστε εδώ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΣΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εισαγωγική παρουσίαση του Μυστρά, των Κουτρουμανη Ν-Σ. και Μαραγκού Απ.

Παρουσίαση της επίσκεψης στο Μυστρά, της Β. Καρρά

Μονεμβάσια: από το σήμερα στο χθες, των Κουτρουμανη Ν-Σ. και Μαραγκού Απ.

Κάστρα στην Ηπειρωτική Ελλάδα 1, των Κουτρουμάνη Ν-Σ, Μαραγκού Απ., Μαδημένου Π., Κορομβόκη Φρ.

Κάστρα στην Ηπειρωτική Ελλάδα 2, των Καραγιαννάκου Μ., Κάρκουλα Ν., Καρρά Β., Κορομβόκη Φρ.

Κάστρα στο Αιγαίο Πέλαγος, των Βενολιά Μ., Ασπιώτη Η., Δημογέροντα Θ., Βουλουμάνου Ρ.

Κάστρα στα Βαλκάνια, των Μαυρόγιαννη Σ., Μιχαλοπούλου Μ. Καρκούλη Ν.