Τρίτη, 23 Απριλίου 2024
16-4-2024: Δύο σχολεία της Μαγνησίας επισκέφθηκαν το 4ο Γυμνάσιο Σπάρτης

6-11-2019: Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων πραγματοποίησε την Τετάρτη, 6-11-2019 η Γ΄ τάξη του 4ου Γυμνασίου Σπάρτης «Γιάννης Ρίτσος». Προηγήθηκε προετοιμασία των μαθητών/τριών  στα σχετικά κεφάλαια των γνωστικών αντικειμένων που σχετίζονται με την επίσκεψη (Νεοελληνική λογοτεχνία, Ιστορία, Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή). Κατά την επίσκεψη στη Βουλή, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκανμε την προβολή σχετικών βίντεο για την ιστορία του κτιρίου και  για τις αρμοδιότητες της Βουλής στο πλαίσιο της Προεδρευομένης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στο κτίριο και κάθισαν στα έδρανα της αίθουσας όπου συνεδριάζει η ολομέλεια του σώματος. Επισκέφθηκαν, επίσης, την έκθεση για τον Ρήγα Βελεστινλή και έμαθαν για την προσπάθειά του να αφυπνίσει τους υπόδουλους Έλληνες και τους υπόλοιπους λαούς της Βαλκανικής, καθώς και την επίδραση των ιδεών του Διαφωτισμού στη σκέψη του. Συνοδοί καθηγητές ήταν οι Ι. Κονδυλόπουλος, Γ. Βαλκανάς και Ε. Ντελή.

Today: 23-04-2024