Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024
16-4-2024: Δύο σχολεία της Μαγνησίας επισκέφθηκαν το 4ο Γυμνάσιο Σπάρτης

19 Απριλίου 2019: Ζωγραφίζοντας για την αειφορία και το φυσικό περιβάλλον

Στο πλαίσιο της "Θεματικής Εβδομάδας 2019" και των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων του σχολικού έτους 2018-9 στο 4ο Γυμνάσιο Σπάρτης "Γιάννης Ρίτσος", ένα από τα οποία έχει τίτλο: "Αειφορία; Τι είναι αυτό;", με υπεύθυνη την Υποδιευθύντρια κυρία Δήμητρα Σταθοπούλου,  οι μαθητές/τριες προβληματίστηκαν σχετικά με το δικαίωμα των μελλοντικών γενεών να ζήσουν σε ένα βιώσιμο περιβάλλον. Το αίτημα για αειφορία και προστασία του φυσικού περιβάλλοντος, που προβάλλει πλέον επιτακτικότερο από ποτέ, αποτυπώθηκε, στο περιθώριο της "Θεματικής Εβδομάδας", μέσω της ζωγραφικής, στους τοίχους του σχολείου.

Προηγήθηκε σχετική πρόταση του Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου και Υπεύθυνου Παιδαγωγικής Καθοδήγησης του σχολείου μας, κ. Ευάγγελου Παπαγιαννάκη. Ακολούθησε συζήτηση για το ζήτημα της αειφορίας στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών προγραμμάτων του σχολείου.  Στη συνέχεια,  ζητήθηκε από τους μαθητές/τριθες  να υποβάλουν έργα και προτάσεις σε χαρτί που θα μπορούσαν να αποτελέσουν τα προσχέδια και να δώσουν την έμπνευση για τις συνθέσεις στους τοίχους. Κατά την επίσκεψη της κυρίας Αθανασίας Κυριακάκου, βραβευμένης εικαστικού και εκπαιδευτικού, ζητήθηκε η συνδρομή της στην τελική επιλογή των θεμάτων, των υλικών και η καθοδήγησή της για την υλοποίηση των τελικών έργων. Σημειώνεται ότι η δραστηριότητα υλοποιήθηκε με την αρωγή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου για την προμήθεια των απαιτούμενων υλικών.

Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Οι μαθητές/τριες, οι γονείς και οι επισκέπτες του σχολείου μας θα αντικρίζουν στο μέλλον τα συγκεκριμένα έργα, που θα τους υπενθυμίζουν ότι η αειφόρος ανάπτυξη είναι απαραίτητη προϋπόθεση της επιβίωσης του ανθρώπινου είδους, αλλά και του πλανήτη μας.

•           Το ποδήλατο, εκτός από ένα μέσο μετακίνησης, άσκησης και ψυχαγωγίας, συμβολίζει με τις ρόδες του την αειφορία.

H καλαίσθητη γλάστρα στο πλάι του ποδηλάτου, με τα πανέμορφα χρώματά της μας καλημερίζει καθημερινά όταν διαβαίνουμε την είσοδο του σχολείου.

•  Η μεγάλη τοιχογραφία στον διάδρομο, που είναι εμπνευσμένη από το φυσικό περιβάλλον της Λακωνίας. Αν προσέξουμε τα κλαδιά των δέντρων, θα παρατηρήσουμε πως μοιάζουν με χέρια που υψώνονται στον ουρανό. Είναι τα αποτυπώματα  χεριών των μαθητών/τριών, που εκφράζουν την έκκλησή τους για έναν καταπράσινο και πανέμορφο πλανήτη.

• Η θλιμμένη Γη, που κλαίει για τα μαρτύρια στα οποία την υποβάλλουμε καθημερινά.

Today: 24-04-2024