Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

Εισαγωγή σε Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά Σχολεία

Για να διαβάσετε την ΥΑ και τις εγκυκλίους σχετικά με την εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά Σχολεία (σχολικό έτος 2024-5), πατήστε εδώ

Διαθεματικό σενάριο με τη χρήση των ΤΠΕ

Διαθεματικό σενάριο των Κονδυλόπουλου Ιωάννη και Παλούμπα Ελένης στην Ιστορία, Λογοτεχία και Χημεία παρουσιάστηκε στις 5 Απριλίου 2014 στο 3ο Πανελληνιο Εκπαιδευτικό Συνέδριο Ημαθίας, που πραγματοποιήθηκε στη Νάουσα από 4 έως 6 Απριλίου 2014 με τίτλο "Αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία".

Η είσήγηση έχει τίτλο "Wiki-εφαρμογές και Ιστοεξερευνήσεις με Ιστορία, Λογοτεχνία και, φυσικά, Χημεία". Μέρος της διδκακτικής αυτής πρότασης έχει ήδη εφαρμοστεί στο σχολείο μας από τους δημιουργούς της και τον καθηγητή ΠΕ04 κ. Βαλκανά Γεώργιο, ενώ η πλήρης μορφή του σεναρίου με τίτλο "Το ουσιώδες είναι που... παίξαμε: παιχνίδια με τη λογοτεχνία' θα αναρτηθεί σύντομα στη βάση δεδομένων "Πρωτέας" του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας.

Για να διαβάσετε την εισήγηση, πατήστε εδώ.

Για να διαβάσετε τα πλήρη πρακτικά του συνεδρίου, πατήστε εδώ.

Today: 19-04-2024