Δευτέρα, 22 Μαΐου 2017
17-5-2017: Επίσκεψη στον Μυστρά
18-5-2017: Η Γ΄ τάξη παρασκεύασε σαπούνι!
Δημιουργώντας έναν μικρό κήπο του σχολείου μας
10-5-2017: Ένα παιχνίδι για την υγεία
10-5-2017: Εκδήλωση για την ψυχοσωματική υγεία των παιδιών μας
28-4-2017: Επίσκεψη στην αρχαία Μεσσήνη
4-4-2017: Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ τάξης στην Μονεμβάσια
Εκδρομή στη Λευκάδα και τα Ιωάννινα
28-3-2017: Η Β΄ Γυμνασίου στη βυζαντινή γειτονιά
24-3-2017: Γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821
11 Mαρτίου 2017: Με επιτυχία η εκδήλωση για τον Κ. Καραθεοδωρή
10-3-2017: Η Γ΄ τάξη παρακολούθησε πειράματα φυσικής
6/3/2017: Εκδήλωση για τον σχολικό εκφοβισμό
15-2-2017: Επίσκεψη σε οινοποιείο στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος
3-2-2017: Εκδήλωση για τον Γιώργο Σεφέρη και τον Οδυσσέα Ελύτη

Το ΠΔ για την αξιολόγηση των μαθητών

Πατώντας εδώ, μπορείτε να διαβάσετε το Προεδρικό διάταγμα υπ΄ αριθμ. 126/11-11-2016, που αφορά την έναρξη και λήξη του σχολικού έτους και τη διαδικασία αξιολόγησης των μαθητών.

Αλλαγές στον τρόπο προαγωγής-απόλυσης

Ενημερωθείτε για τις αλλαγές στον τρόπο προαγωγής των μαθητών και στον τρόπο εξέτασης της Νεοελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας και των Ξένων γλωσσών, πατώντας εδώ.

Σχολικό ημερολόγιο

Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Κυρ

Εξετάσεις για το Κρατικό πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (Μάιος 2017)

Προκηρύχθηκαν οι εξετάσεις για το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. Για να διαβάσετε την πρώτη σελίδα της προκήρυξης, πατήστε εδώ και για τη δεύτερη πατήστε εδώ

Το προεδρικό διάταγμα για το σχολικό έτος και την αξιολόγηση των μαθητών

Πατώντας εδώ, μπορείτε να διαβάσετε το Προεδρικό διάταγμα υπ΄ αριθμ. 126/11-11-2016, που αφορά την έναρξη και λήξη του σχολικού έτους και τη διαδικασία αξιολόγησης των μαθητών.

Έως 7/11/16 οι αιτήσεις για ενισχυτική διδασκαλία σχολικού έτους 2016-7

Σύμφωνα με Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2016-7 η ενισχυτική διδασκαλία περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά. Οι γονείς - κηδεμόνες των μαθητών που επιθυμούν να συμμετάσχουν πρέπει να καταθέσουν υπεύθυνη δήλωσηστο σχολείο έως την Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2016.

Κατεβάστε την αίτηση-δήλωση μαθημάτων, πατώντας εδώ.

Οι αλλαγές στον τρόπο προαγωγής και στις εξετάσεις

Πατώντας εδώ, μπορείτε να ανοίξετε και να μελετήσετε την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων που αφορά τις γραπτές ανακεφαλαιωτικές και προαγωγικές εξετάσεις, τον τρόπο εξαγωγής του βαθμού ετήσιας επίδοσης, την αξιολόγηση μαθητών που προέρχονται από ξένα σχολεία καθώς και τις ανακεφαλαιωτικές εξετάσεις στα μαθήματα της Νέας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας και των Ξένων Γλωσσών (Ημερομηνία δημοσίευσης: 7-10-2016).

Μήνυμα της Διευθύντριας του σχολείου για τη νέα σχολική χρονιά

Αγαπητοί μας μαθητές,

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, θέλω να σας καλωσορίσω στο σχολείο μας και να σας ευχηθώ να έχετε μια χρονιά δημιουργική και καρποφόρα.

Η νέα αυτή σχολική χρονιά ας είναι γεμάτη πρόοδο και επιτυχίες. Εύχομαι, με επιμονή και υπομονή, να πετύχετε τους στόχους σας και τα όνειρά σας. Στον αγώνα σας αυτόν πρέπει πάντα να θυμάστε τα σοφά λόγια, πως «τά γάρ κα­λά ἔρ­γα κό­πῳ κτῶ­νται». Η γνώση αποκτάται με κόπο, αποτελεί όμως πηγή δύναμης για τον άνθρωπο και η απόκτησή της αξιολογείται και επιβραβεύεται.

Πρέπει να γνωρίζετε, όμως, ότι στη ζωή μας δε φτάνει μόνο αυτό·χρειάζεται να καλλιεργούμε και την κριτική σκέψη, που οδηγεί στην ελευθερία, πολύτιμο αγαθό για τον άνθρωπο, καθώς του χαρίζει πραγματική ευτυχία.

Πρέπει επίσης να γνωρίζετε πως άλλο είναι να αποκτούμε γνώσεις και άλλο παιδεία, δηλαδή ολόπλευρη καλλιέργεια, καλλιέργεια όχι μόνο του μυαλού, αλλά και της ψυχής μας, του ήθους μας. Αρχές και αξίες όπως η αγάπη, ο σεβασμός και η αλληλεγγύη του ενός προς τον άλλον, η ευγένεια, η συνεργασία και η καλοσύνη είναι αυτές που μας βοηθούν να γίνουμε χρηστοί άνθρωποι και ενεργοί πολίτες.

Έτσι, στο σχολείο μας αποσκοπούμε στην ισόρροπη ανάπτυξη της προσωπικότητάς σας, εξασφαλίζοντας τις σύγχρονες μορφωτικές ανάγκες σας, αλλά και δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην πολιτιστική-αισθητική καλλιέργειά σας με πλήθος δραστηριοτήτων (λέσχες ανάγνωσης, πολιτιστικές εκδηλώσεις, εφαρμογή καινοτόμων εκπαιδευτικών προγραμμάτων), ώστε να συνδυάζετε τις μαθησιακές σας εμπειρίες με συναισθήματα δημιουργικότητας, χαράς και απόλαυσης.

Αγαπητά μας παιδιά,

Με προσπάθεια όλοι μαζί μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα σχολικό περιβάλλον,  που, παρά τη δύσκολη αυτή περίοδο για τη χώρα μας, θα γίνει όαση δημιουργίας και ελπίδας. Αξίζει να το προσπαθήσουμε και είμαι βέβαιη πως θα τα καταφέρουμε!

Όλοι εμείς οι καθηγητές σας, αλλά και οι γονείς σας και η Πολιτεία, θα είμαστε δίπλα σας σε ό,τι μας χρειαστείτε.

Καλή δύναμη στη νέα σας χρονιά!

Η Διευθύντρια του 4ου Γυμνασίου Σπάρτης

«Γιάννης Ρίτσος»

Μεταξία Παπαποστόλου

white_tick.png

Ψηφίστε

Πιστεύετε οτι η χρήση διαδραστικών πινάκων βοηθάει την εκπαιδευτική διαδικασία;

Εχθές173
Your IP: 10.2.32.21